Kazania

To nie krzyż się chwieje, to świat się chwieje

Polska pod krzyżem

 

Po raz kolejny wierni świeccy wyszli z inicjatywą ogólnopolskiej modlitwy w intencji Ojczyny.

 • Najpierw było piękne świadectwo wiary, czyli „Wielka Pokuta" w 2016 r. na jasnej Górze
 • Następnie „Różaniec do granic" - 7 X 2017 r. opasaliśmy naszą Ojczyznę modlitwą różańcową wzdłuż wszystkich granic Polski.
 • Tym razem zostaliśmy zaproszeni, aby 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, wspólnie stanąć pod Krzyżem naszego Pana i uczynić Go centrum naszego życia osobistego i społecznego.

Kim są organizatorzy tej akcji?

Są to gorliwi katolicy polscy zrzeszeni w fundacji „Solo Dios Basta”. Słowa te wypowiedziała Św. Teresa z Avila, a oznaczają one - „Bóg sam wystarczy”. Na czele fundacji stoi Lech Dokowicz, polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Jaka jest idea tego przedsięwzięcia?

Mamy, jako wierzący Polacy, stanąć pod krzyżem Chrystusa w święto Jego Podwyższenia 14 września. Stara maksyma zakonu Kartuzów mówi: „Stat crux dum volvitur orbis” - „krzyż stoi, przy całej zmienności świata”, czyli to nie krzyż się chwieje – to świat się chwieje. Możemy się różnić, możemy mieć rozmaite poglądy i różne sposoby myślenia - ale jeżeli chcemy zrozumieć chrześcijaństwo i swoje miejsce na tej ziemi – musimy stanąć pod krzyżem, bo krzyż jest symbolem najbardziej chrześcijańskim ze wszystkich symboli świata. Chcemy zatrzymać Polskę pod krzyżem, żeby od tego krzyża nie odchodziła. Są bowiem siły umocowane i finansowane wysoko, mające swoich przedstawicieli w naszym kraju, które chcą Ją z pod tego krzyża wyprowadzić:

 • na ścieżki relatywizmu moralnego i buńczucznej niewiary,
 • na bezdroża poprawności politycznej, dla judaszowych srebrników,
 • na gejowskie marsze hańby, których uczestnicy pomylili wolność ze swawolą i dopuszczają się profanacji i dewastacji świętych znaków.
 • na życie pełne hulaszczych uzależnień, by się zabawić…, a my się mamy zbawić.

Jeżeli chcemy doprowadzić w naszym kraju do naprawienia sytuacji, tej osobistej i tej społecznej, to musimy zacząć od nawracania własnych serc. „Kto nawraca swoje serce, nawraca świat.” Potrzeba nam do tego mocy, przypomnienia i siły, która płynie z krzyża. Taki jest zasadniczy przekaz tej uroczystości.

Trzeba wrócić pod krzyż, żeby przypomnieć sobie, że wszystkie te ataki na chrześcijan, Kościół i inne instytucje katolickie, oraz na polskich patriotów i ludzi wiernych swojej narodowej tożsamości i historii, to nie jest nic nowego. „Mnie prześladowali i Was prześladować będą”- mówił Ten, który na krzyżu oddał życie za nas. Jezus pokazuje nam, że nie cierpimy sami, a bez Krzyża i bez Chrystusa, jak mówił Jan Paweł II na Placu Zwycięstwa w Warszawie, nie można do końca zrozumieć człowieka i historii tego narodu. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie.” Warszawa, 1979 r.

Program uroczystości jest następujący:  
11:00 Różaniec: tajemnice bolesne; 
11:30 Konferencja wprowadzająca: „Odrzucenie Krzyża i walka duchowa we współczesnym świecie”, Lech Dokowicz; 
13:00 Przerwa na posiłek; 
15:00 Msza Św. z homilią biskupa włocławskiego W. Meringa, poprzedzona uroczystym wniesieniem relikwii Krzyża Świętego; 
17:30 Konferencja: ks. Dolindo Ruotolo oraz Joanna Bątkiewicz-Brożek 
18:30 Przerwa; 
19:30 Droga Krzyżowa;
21:00 Apel Jasnogórski; 
21:15 Adoracja Najświętszego Sakramentu
03:00 Zakończenie Adoracji i Msza św. o M.B. Bolesnej.

Przypomnijmy, że spotkanie "Polska pod Krzyżem" ma charakter pokutno-ekspiacyjny; prosimy, aby taki nastrój panował również podczas pielgrzymowania do Kruszyna oraz w czasie powrotu do domów.

Organizacja uroczystości:

 • Wierni z Włocławka wraz ze swoimi kapłanami, tak jak na spotkanie z papieżem przed laty, pielgrzymują pieszo drogą leśną. Wyjście z par. św. Maksymiliana o g. 8.00 rano.
 • Można też korzystać z samochodów i autobusów. Wokół lotniska przygotowane będą płatne prywatne parkingi: dla autokarów i samochodów osobowych.
 • Uruchomione też będą dodatkowe autobusy MPK (linia nr 13), kursujące co 20 minut na trasie: ul. Promienna (pętla) - Plac Wolności - lotnisko (pętla) od godz. 6.00 do godz. 2.00 w nocy.
 • Zabieramy ze sobą krzyże domowe, które tam będą uroczyście poświęcone.
 • Programy oraz mapy sytuacyjne i dojazdowe można oglądać w gablocie oraz w internecie na stronie naszej parafii i diecezji.
 • Dla osób nie mogących udać się na lotnisko będzie zorganizowane nabożeństwo ku czci Krzyża Chrystusa w kościele parafialnym. W naszej parafii w sobotę 14 września o g. 15.00. Zapraszamy.

14 września bądźmy razem pod krzyżem, „na którym zawisło Zbawienie świata".

Kategoria: