Historia

Powstanie kościoła

Parafia powstała 20 kwietnia 1958 roku na mocy dekretu erekcyjnego Bpa Antoniego Pawłowskiego z dnia 19 kwietnia 1958 r., wydzielona z parafii Św. Jana i św. Stanisława.

Tymczasowym kościołem, aż do roku 1988, była kaplica przy ul Jagiellońskiej 13/15. Długoletnie starania o budowę nowej świątyni zakończyły się dopiero za czasów "Solidarności". Zezwolenie na budowę uzyskano w grudniu 1980 r. ale spory co do lokalizacji trwały jeszcze 2 lata. Lokalizację w Parku Łokietka przyznano w grudniu 1982 r. Krzyż i plac pod budowę poświęcił Bp Jan Zaręba 28 kwietnia 1983 r., a kamień węgielny wmurował 5 maja 1985 r. Nabożeństwa w nowym kościele rozpoczęto odprawiać 1988 r.Od kwietnia 1989 r. sale domu parafialnego stały się siedzibą Diecezjalnego Studium Organistowskiego (DSO).

zd h 01

Kościół Najświętszego Zbawiciela na kilka dni przed konsekracją w dniu 12.04.1993 r.

Od 15 grudnia 1992 roku świątynia ta pełni funkcję kościoła garnizonowego a proboszcz jest kapelanem garnizonu Włocławek. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał Biskup Bronisław Dembowski w obecności Bpa Polowego Sławoja Leszka Głódzia 12 kwietnia 1993.

Budowę rozpoczął Ks. Feliks Gruse wraz ze swym wikariuszem Ks. Stanisławem Płaszczykiem , a od 1988 r. dzieło to kontynuował i szczęśliwie dokończył Ks. Zbigniew Szygenda.

Projektantem kościoła i domu parafialnego jest architekt mgr inż. Ludwik Mackiewicz z Łodzi, konstrukcję opracował inż. Bohdan Trębicki z Łodzi. Wnętrze świątyni w całości zaprojektował Ks.Tadeusz Furdyna, salezjanin z Łodzi, a zrealizował projekt wnętrza w ceramice artysta plastyk Antoni Bisaga z Włocławka.

Witraże wg projektu Ks.Tadeusza Furdyny zrealizował Marek Poczwardowski z Inowrocławia.

Zwieńczenie kościoła stanowią trzy dzwonnice. W 1995 r. dzwony o imieninach: Jan Paweł, Stefan i Jerzy wykonała firma ludwisarska Braci Kruszewskich w Węgrowie w 1995 r. Ich poświęcenia w czasie wizytacji kanonicznej w 1995 r. dokonał Bp Bronisław Dembowski.

zd h 02

Ks. Biskup Bronisław Dembowski święci dzwony

W 1998 r. z kościoła Chrystusa Króla z Alsfeld z Niemiec, sprowadzono zbudowane w 1963 r. 22 głosowe organy piszczałkowe. Zmontowano je i uzupełniono w roku 1999. Prace demontażowe i montażowe oraz uzupełniające wykonała firma organowa Kazimierza Chojnackiego z Cyprianki koło Włocławka.

zd h 03

Kazimierz Chojnacki i współpracownicy podczas prac przy modernizacji organów

zd h 04

Płaskorzeźba ołtarza głównego

zd h 05

Chrzcielnica

 zd h 06

Kadra oficerska, władze Włocławka i poczty sztandarowe w dniu konsekracji kościoła

 zd h 07

Nawiedzenie parafii przez figurę Matki Boskiej Fatimskiej

Na terenie parafii funkcjonują:

  • Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowomiejskiej 19. Msze św. i   inne sakramenty sprawowane są w niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca. W kaplicy jest na stałe Najświętszy Sakrament.
  • Do 2002r. Istniała Izba Modlitwy w 3. Pułku Drogowo - Mostowym - od 1993 r. Służyła ona do modlitwy i refleksji żołnierzom. Tu też odbywały się spotkania kapelana z żołnierzami. Zlikwidowana w 2002 r. wraz z likwidacją pułku.
Kategoria: